SAVOIR-VIVRE bez tajemnic

Listy prywatne

Listy prywatne tylko wyjątkowo mogą być kierowane do firmy i trzeba się liczyć z mniej lub więcej „przypadkowym” otwarciem. Nawet oznaczenie nazwiskiem pracownika tego przecież nie wyklu­cza. Może powinien być dopisek „w sprawie osobistej” lub „do rąk własnych”. Tego prawie nikt obecnie nie praktykuje taka notka może jeszcze bardziej rozpalić wyobraźnię pani sekretarki. Tyle o ogólnych problemach listów bo pi^ecież ich treści nie potrafię sobie wyobrazić. Przypomnę tylko (to uwaga ogólna), że ta­jemnica korespondencji dotyczy wszystkich także rodziców wobec dzieci, także wszelkiego typu osób bliskich, oficjalnie i nieoficjal­nie. Jest to powszechnie uznawany wymóg kultury, a nie prawa. Szczególnie godny pamięci jest ten obowiązek wobec dzieci, nie dlatego, że ich listy są takie ważne, lecz ważne jest budzenie w nich szacunku dla odrębności innego człowieka, poczucie, że mają swoje miejsce na świecie. Nic im tego lepiej nie uświadomi niż postępo­wanie rodziców.